Skip to content

930 Pierpont St

Rahway, NJ 07065

Built 1933

Last Sale Price
$167,000
Last Sale Date
Aug 20, 1999

Property Information

Block103
Lot1
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF & OFFICE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,000
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,900
27%
Improvement Value:$119,800
73%
Total Assessment$163,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,122+3.2%
2024$11,741+3.2%
2023$11,379+0.4%
2022$11,336+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 4876, Page 173

Property Sale

Sale
$89,900
DeedBook 3309, Page 524

Property Built

Built

Year Built: 1933