Skip to content

812 Jefferson Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1982

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 25, 2007

Property Information

Block110
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,328
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,900
45%
Improvement Value:$93,900
55%
Total Assessment$169,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,574+3.3%
2024$12,178+3.2%
2023$11,803+0.4%
2022$11,759+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 4665, Page 257

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 3562, Page 600

Property Built

Built

Year Built: 1982