Skip to content

755 Brookside Rd

Rahway, NJ 07065

Built 1952

Last Sale Price
$227,142
Last Sale Date
Dec 16, 2015

Property Information

Block119
Lot22
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,305
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,200
46%
Improvement Value:$79,500
54%
Total Assessment$147,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,937+3.2%
2024$10,593+3.2%
2023$10,267+0.4%
2022$10,228+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$227,142

From:

To:

Sq Ft1,305DeedBook 6097, Page 339Recorded12/23/2015

Property Sale

Sale
$145,500
DeedBook 4752, Page 299

Property Sale

Sale
$70,500
DeedBook 3335, Page 799

Property Built

Built

Year Built: 1952