Skip to content

1289 Kanski Ct

Rahway, NJ 07065

Built 1972

Last Sale Date
Oct 20, 2009

Property Information

Block121
Lot49
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,616
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,300
39%
Improvement Value:$107,800
61%
Total Assessment$176,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,040+3.2%
2024$12,630+3.2%
2023$12,241+0.4%
2022$12,195+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5786, Page 924

Property Built

Built

Year Built: 1972