Skip to content

839 W Inman Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1963

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
May 17, 2011

Property Information

Block40
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,591
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,000
40%
Improvement Value:$80,600
60%
Total Assessment$134,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,967+3.2%
2024$9,654+3.2%
2023$9,356+0.4%
2022$9,321+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5863, Page 330

Property Built

Built

Year Built: 1963