Skip to content

385 Grove St

Rahway, NJ 07065

Built 1952

Last Sale Price
$51,000
Last Sale Date
Jun 28, 1977

Property Information

Block64
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF&2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,058
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,400
34%
Improvement Value:$129,600
66%
Total Assessment$197,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,338+3.3%
2024$13,879+3.2%
2023$13,443+0.4%
2022$13,392+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$51,000
DeedBook 3108, Page 254

Property Built

Built

Year Built: 1952