Skip to content

1190 Briarcliff Dr

Rahway, NJ 07065

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 25, 2019

Property Information

Block129
Lot34
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,711
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,300
56%
Improvement Value:$60,300
44%
Total Assessment$138,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,263+3.2%
2024$9,940+3.2%
2023$9,634+0.4%
2022$9,598+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook 3343, Page 443

Property Built

Built

Year Built: 1950