Skip to content

1138 Plymouth Dr

Rahway, NJ 07065

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 23, 2021

Property Information

Block129
Lot38
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,619
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,500
50%
Improvement Value:$67,200
50%
Total Assessment$134,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,975+3.3%
2024$9,661+3.2%
2023$9,363+0.4%
2022$9,328+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$298,700
DeedBook 5667, Page 908

Property Built

Built

Year Built: 1950