Skip to content

923 Madison Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 2, 2007

Property Information

Block136
Lot18
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,632
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,500
47%
Improvement Value:$73,800
53%
Total Assessment$138,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,241+3.2%
2024$9,919+3.2%
2023$9,613+0.4%
2022$9,577+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 3446, Page 104

Property Built

Built

Year Built: 1950