Skip to content

983 Lakeside Dr

Rahway, NJ 07065

Built 1948

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Mar 10, 1999

Property Information

Block133
Lot13
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF-B&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,860
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,300
41%
Improvement Value:$103,200
59%
Total Assessment$173,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,848+3.3%
2024$12,443+3.2%
2023$12,060+0.4%
2022$12,015+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4791, Page 103

Property Built

Built

Year Built: 1948