Skip to content

943 Lakeside Dr

Rahway, NJ 07065

Built 1953

Last Sale Date
Jun 21, 2019

Property Information

Block133
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF-B&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,240
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,300
63%
Improvement Value:$41,700
37%
Total Assessment$112,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,044+3.4%
2024$7,783+3.3%
2023$7,535+0.4%
2022$7,506+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1953