Skip to content

948 Milton Blvd

Rahway, NJ 07065

Built 1954

Last Sale Price
$118,000
Last Sale Date
Mar 14, 1991

Property Information

Block133
Lot25
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,184
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$69,200
50%
Improvement Value:$69,900
50%
Total Assessment$139,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,300+3.2%
2024$9,976+3.2%
2023$9,669+0.4%
2022$9,633+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$118,000
DeedBook 3712, Page 33

Property Built

Built

Year Built: 1954