Skip to content

878 Madison Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1960

Owner
---
Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Aug 28, 2025

Property Information

Block133
Lot36
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCB&S&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,173
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,500
42%
Improvement Value:$89,000
58%
Total Assessment$153,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,367+3.3%
2024$11,009+3.2%
2023$10,670+0.4%
2022$10,630+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft1,173DeedBook 6594, Page 2232Recorded9/8/2025

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5048, Page 219

Property Sale

Sale
$143,000
DeedBook 3618, Page 539

Property Built

Built

Year Built: 1960