Skip to content

944 Inwood Pl

Rahway, NJ 07065

Built 1950

Last Sale Price
$337,900
Last Sale Date
Nov 21, 2005

Property Information

Block136
Lot19
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,272
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$71,600
50%
Improvement Value:$71,500
50%
Total Assessment$143,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,597+3.3%
2024$10,263+3.2%
2023$9,947+0.4%
2022$9,910+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$337,900
DeedBook 5548, Page 208

Property Built

Built

Year Built: 1950