Skip to content

150 Minna St

Rahway, NJ 07065

Built 1963

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Nov 16, 2021

Property Information

Block13
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage932
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,600
40%
Improvement Value:$70,900
60%
Total Assessment$117,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,701+3.3%
2024$8,427+13.3%
2023$7,438+0.4%
2022$7,410+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000
Sq Ft932DeedBook 6443, Page 2089Recorded12/14/2021

Property Sale

Sale
$213,050

From:

To:

Sq Ft932DeedBook 6222, Page 492Recorded10/17/2017

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 3916, Page 272

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 3270, Page 721

Property Built

Built

Year Built: 1963