Skip to content

133 James Terr

Rahway, NJ 07065

Built 1953

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Aug 16, 2012

Property Information

Block20
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage938
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,900
49%
Improvement Value:$64,400
51%
Total Assessment$127,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,427+3.3%
2024$9,130+3.2%
2023$8,849+0.4%
2022$8,816+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 5919, Page 774

Property Sale

Sale
$282,500
DeedBook 5479, Page 280

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5464, Page 104

Property Built

Built

Year Built: 1953