Skip to content

482 Jaques Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1954

Last Sale Price
$197,500
Last Sale Date
Jan 30, 2015

Property Information

Block13
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,228
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,900
42%
Improvement Value:$68,900
58%
Total Assessment$118,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,797+3.2%
2024$8,520+3.2%
2023$8,258+0.4%
2022$8,227+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$197,500

From:

To:

Sq Ft1,228DeedBook 6044, Page 663Recorded2/19/2015

Property Sale

Sale
$70,500
DeedBook 3343, Page 102

Property Built

Built

Year Built: 1954