Skip to content

978-94 St Georges Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1920
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1,912,125
Last Sale Date
Jun 20, 2025

Property Information

Block140
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description9A-B
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$99,700
42%
Improvement Value:$139,400
58%
Total Assessment$239,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,081+3.2%
2024$17,528+3.5%
2023$16,928+0.8%
2022$16,797+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$1,912,125
DeedBook 6586, Page 2720Recorded7/2/2025

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 5489, Page 899

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 3490, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1920