Skip to content

689-691 Jaques Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1920

Last Sale Date
Feb 1, 2010

Property Information

Block80
Lot19
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionF-2A-2 STORES
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,100
34%
Improvement Value:$175,100
66%
Total Assessment$265,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,054+3.1%
2024$19,442+3.5%
2023$18,776+0.8%
2022$18,630+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5805, Page 603

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4744, Page 294

Property Built

Built

Year Built: 1920