Skip to content

403 Elm Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1920

Last Sale Date
Jul 18, 1984

Property Information

Block144
Lot18
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,963
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$65,500
38%
Improvement Value:$108,500
62%
Total Assessment$174,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,885+3.3%
2024$12,479+3.2%
2023$12,095+0.4%
2022$12,050+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3377, Page 991

Property Built

Built

Year Built: 1920