Skip to content

326 Maple Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1911

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Oct 30, 2014

Property Information

Block99
Lot18
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,988
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,200
39%
Improvement Value:$93,900
61%
Total Assessment$154,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,411+3.2%
2024$11,052+3.2%
2023$10,711+0.4%
2022$10,671+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,988DeedBook 6030, Page 661Recorded11/10/2014

Property Built

Built

Year Built: 1911