Skip to content

1673 Irving St

Rahway, NJ 07065

Built 1910
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 13, 2022

Property Information

Block161
Lot23
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description4A-F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$30,200
33%
Improvement Value:$62,300
67%
Total Assessment$92,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,995+3.2%
2024$6,781+3.5%
2023$6,549+0.8%
2022$6,498-1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook 4574, Page 94

Property Sale

Sale
$61,000
DeedBook 3478, Page 201

Property Built

Built

Year Built: 1910