Skip to content

270 W Inman Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1981

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Jan 3, 2014

Property Information

Block15
Lot19
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,300
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,300
36%
Improvement Value:$84,100
64%
Total Assessment$132,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,804+3.2%
2024$9,496+3.2%
2023$9,203+0.4%
2022$9,169+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$225,000

From:

To:

Sq Ft1,300DeedBook 5988, Page 826Recorded1/16/2014

Property Sale

Sale
$132,000
DeedBook 4110, Page 207

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 3307, Page 55

Property Built

Built

Year Built: 1981