Skip to content

520 W Grand Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1880

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 30, 2019

Property Information

Block165
Lot14
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionF&2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,697
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,300
28%
Improvement Value:$139,800
72%
Total Assessment$195,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,447+3.2%
2024$13,993+3.2%
2023$13,561+0.4%
2022$13,511+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$210,000
Sq Ft1,697DeedBook 6337, Page 2205Recorded8/29/2019

Property Sale

Sale
$217,000

From:

To:

Sq Ft1,697DeedBook 6286, Page 2214Recorded10/23/2018

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 3208, Page 960

Property Built

Built

Year Built: 1880