Skip to content

1395 Church St

Rahway, NJ 07065

Built 1931

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 2, 2023

Property Information

Block168
Lot29
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionF&2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,635
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,100
37%
Improvement Value:$94,100
63%
Total Assessment$148,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,724+3.3%
2024$10,379+3.3%
2023$10,051+0.4%
2022$10,013+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1931