Skip to content

1408 New Church St

Rahway, NJ 07065

Built 1927
Other Exempt

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Aug 4, 2016

Property Information

Block168
Lot53
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionF&2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,297
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,000
40%
Improvement Value:$77,100
60%
Total Assessment$128,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2018$8,184+1.1%
2017$8,092+1.8%
2016$7,947+2.6%
2015$7,746+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,297DeedBook 6140, Page 119Recorded8/25/2016

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 3353, Page 821

Property Built

Built

Year Built: 1927