Skip to content

858 Westfield Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1750

Last Sale Price
$420,000
Last Sale Date
Mar 29, 2022

Property Information

Block174
Lot33
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionF&2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,057
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
32%
Improvement Value:$116,900
68%
Total Assessment$171,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,729+3.2%
2024$12,329+13.6%
2023$10,857+0.4%
2022$10,817+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$420,000
Sq Ft2,057DeedBook 6466, Page 2554Recorded5/31/2022

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 3834, Page 53

Property Built

Built

Year Built: 1750