Skip to content

795 Moses Dr

Rahway, NJ 07065

Built 1973

Last Sale Price
$231,500
Last Sale Date
Jun 12, 2001

Property Information

Block176
Lot10
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,100
37%
Improvement Value:$114,500
63%
Total Assessment$182,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,522+3.3%
2024$13,096+3.2%
2023$12,693+0.4%
2022$12,645+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$231,500
DeedBook 5131, Page 296

Property Built

Built

Year Built: 1973