Skip to content

769 Moses Dr

Rahway, NJ 07065

Built 1973

Last Sale Date
Jun 27, 2002

Property Information

Block176
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,200
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,100
33%
Improvement Value:$135,300
67%
Total Assessment$203,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,062+3.3%
2024$14,588+3.2%
2023$14,138+0.4%
2022$14,085+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5305, Page 281

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 3922, Page 120

Property Sale

Sale
$93,900
DeedBook 3286, Page 289

Property Built

Built

Year Built: 1973