Skip to content

717 Moses Dr

Rahway, NJ 07065

Built 1973

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 15, 2021

Property Information

Block176
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,290
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,100
33%
Improvement Value:$139,300
67%
Total Assessment$207,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,358+3.2%
2024$14,875+3.2%
2023$14,416+0.4%
2022$14,362+1.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft2,290DeedBook 6318, Page 2006Recorded4/22/2019

Property Sale

Sale
$348,000
DeedBook 5294, Page 165

Property Sale

Sale
$191,500
DeedBook 4207, Page 245

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 3697, Page 187

Property Built

Built

Year Built: 1973