Skip to content

470 Jensen Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1957

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
May 5, 2017

Property Information

Block52
Lot24
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,049
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,300
48%
Improvement Value:$69,400
52%
Total Assessment$133,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,900+3.2%
2024$9,589+3.2%
2023$9,293+0.4%
2022$9,259+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,049DeedBook 6189, Page 83Recorded5/19/2017

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 5374, Page 773

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook 4923, Page 236

Property Built

Built

Year Built: 1957