Skip to content

70 Colonia Blvd

Rahway, NJ 07065

Built 1949

Last Sale Price
$233,000
Last Sale Date
Oct 5, 2004

Property Information

Block1
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,497
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,800
49%
Improvement Value:$61,300
51%
Total Assessment$119,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,819+3.2%
2024$8,542+3.2%
2023$8,279+0.4%
2022$8,248+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$233,000
DeedBook 5462, Page 70

Property Sale

Sale
$139,900
DeedBook 4954, Page 78

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4324, Page 212

Property Sale

Sale
$125,500
DeedBook 3658, Page 178

Property Sale

Sale
$47,000
DeedBook 3161, Page 863

Property Built

Built

Year Built: 1949