Skip to content

115 James Terr

Rahway, NJ 07065

Built 1957

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Nov 28, 2022

Property Information

Block20
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,013
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,900
43%
Improvement Value:$83,500
57%
Total Assessment$146,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,841+15.1%
2024$9,417+3.2%
2023$9,127+0.4%
2022$9,093+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft1,013DeedBook 6495, Page 717Recorded1/9/2023

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5436, Page 284

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 3783, Page 297

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 3467, Page 211

Property Built

Built

Year Built: 1957