Skip to content

141 James Terr

Rahway, NJ 07065

Built 1954

Last Sale Price
$242,000
Last Sale Date
Apr 1, 2019

Property Information

Block20
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionJACUZZI ADDED
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage938
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,900
49%
Improvement Value:$64,700
51%
Total Assessment$127,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,449+3.3%
2024$9,151+3.2%
2023$8,869+0.4%
2022$8,836+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$242,000

From:

To:

Sq Ft938DeedBook 6317, Page 642Recorded4/16/2019

Property Sale

Sale
$222,000
DeedBook 5300, Page 30

Property Sale

Sale
$144,000
DeedBook 3584, Page 920

Property Built

Built

Year Built: 1954