Skip to content

182 W Scott Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1930

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Nov 16, 2006

Property Information

Block225
Lot16
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,054
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,500
49%
Improvement Value:$53,800
51%
Total Assessment$106,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,872+3.3%
2024$7,624+3.2%
2023$7,389+0.4%
2022$7,361+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 5619, Page 303

Property Sale

Sale
$92,000
DeedBook 4599, Page 75

Property Built

Built

Year Built: 1930