Skip to content

2071 Oliver St

Rahway, NJ 07065

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 17, 2022

Property Information

Block239
Lot16
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,098
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,300
49%
Improvement Value:$56,500
51%
Total Assessment$110,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,205+3.3%
2024$7,947+6.6%
2023$7,452+0.4%
2022$7,423+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,098DeedBook 6450, Page 180Recorded2/2/2022

Property Built

Built

Year Built: 1900