Skip to content

2100 Oliver St

Rahway, NJ 07065

Built 1930

Last Sale Price
$349,000
Last Sale Date
Feb 5, 2021

Property Information

Block239
Lot44
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,043
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,200
39%
Improvement Value:$84,800
61%
Total Assessment$139,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,293+3.2%
2024$9,969+36.6%
2023$7,299+0.4%
2022$7,271+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$349,000
Sq Ft1,043DeedBook 6401, Page 407Recorded2/17/2021

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,043DeedBook 6340, Page 447Recorded9/19/2019

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 5738, Page 682

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5448, Page 482

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 3496, Page 567

Property Built

Built

Year Built: 1930