Skip to content

2073 Evans St

Rahway, NJ 07065

Built 1930

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Apr 30, 2009

Property Information

Block239
Lot60
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage848
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$60,400
49%
Improvement Value:$62,700
51%
Total Assessment$123,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,116+3.3%
2024$8,829+3.2%
2023$8,557+0.4%
2022$8,525+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 5762, Page 166

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5149, Page 78

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 3551, Page 724

Property Built

Built

Year Built: 1930