Skip to content

277 Murray St

Rahway, NJ 07065

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 28, 2004

Property Information

Block23
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF&2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,286
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,700
38%
Improvement Value:$87,200
62%
Total Assessment$140,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,434+3.3%
2024$10,105+3.2%
2023$9,794+0.4%
2022$9,757+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 3804, Page 11

Property Sale

Sale
$132,500
DeedBook 3440, Page 766

Property Built

Built

Year Built: 1956