Skip to content

297 Murray St

Rahway, NJ 07065

Built 1953

Last Sale Price
$307,000
Last Sale Date
Jul 21, 2011

Property Information

Block23
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,620
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,700
44%
Improvement Value:$80,500
56%
Total Assessment$144,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,678+3.2%
2024$10,342+3.2%
2023$10,023+0.4%
2022$9,986+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$307,000
DeedBook 5872, Page 714

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5383, Page 979

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 3426, Page 840

Property Built

Built

Year Built: 1953