Skip to content

2164 Church St

Rahway, NJ 07065

Built 1930

Last Sale Price
$115,000
Last Sale Date
Sep 12, 1997

Property Information

Block241
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage885
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,200
54%
Improvement Value:$52,900
46%
Total Assessment$114,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,449+3.2%
2024$8,183+3.2%
2023$7,931+0.4%
2022$7,901+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4576, Page 185

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 3446, Page 825

Property Built

Built

Year Built: 1930