Skip to content

653 Elinor Pl

Rahway, NJ 07065

Built 1950

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Jun 6, 2012

Property Information

Block241
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,290
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,900
44%
Improvement Value:$75,400
56%
Total Assessment$135,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,019+3.2%
2024$9,704+3.2%
2023$9,405+0.4%
2022$9,370+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 5910, Page 703

Property Built

Built

Year Built: 1950