Skip to content

2156 Church St

Rahway, NJ 07065

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 4, 1994

Property Information

Block241
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage852
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,200
56%
Improvement Value:$48,100
44%
Total Assessment$109,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,094+3.3%
2024$7,839+3.2%
2023$7,597+0.4%
2022$7,569+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 3575, Page 391

Property Built

Built

Year Built: 1930