Skip to content

2329 Ward Dr

Rahway, NJ 07065

Built 1965

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Sep 28, 2020

Property Information

Block251
Lot21
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF&1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,998
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,800
35%
Improvement Value:$125,200
65%
Total Assessment$192,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,218+3.3%
2024$13,770+3.2%
2023$13,346+2.3%
2022$13,046+22.0%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000

From:

To:

Sq Ft1,998DeedBook 6384, Page 350Recorded10/5/2020

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft1,356DeedBook 6355, Page 400Recorded1/13/2020

Property Built

Built

Year Built: 1965