Skip to content

2244 Winfield St

Rahway, NJ 07065

Built 1952

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Jan 29, 2004

Property Information

Block255
Lot25
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,363
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,200
45%
Improvement Value:$77,200
55%
Total Assessment$140,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,397+3.3%
2024$10,069+3.2%
2023$9,759+0.4%
2022$9,723+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 5416, Page 4

Property Built

Built

Year Built: 1952