Skip to content

2224 Winfield St

Rahway, NJ 07065

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 18, 2023

Property Information

Block255
Lot27
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,363
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,200
47%
Improvement Value:$73,200
53%
Total Assessment$137,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,174+3.2%
2024$9,854+3.2%
2023$9,551+0.4%
2022$9,515+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,363DeedBook 6212, Page 959Recorded9/6/2017

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 5500, Page 521

Property Sale

Sale
$147,500
DeedBook 3529, Page 232

Property Built

Built

Year Built: 1952