Skip to content

798 Linden Ave

Rahway, NJ 07065

Built 1929

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Oct 21, 1985

Property Information

Block255
Lot44
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionB-2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,824
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,400
33%
Improvement Value:$114,500
67%
Total Assessment$170,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,655+3.2%
2024$12,257+3.2%
2023$11,879+0.4%
2022$11,835+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 3426, Page 733

Property Built

Built

Year Built: 1929