Skip to content

387 Sullivan Ct

Rahway, NJ 07065

Built 1960

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Aug 5, 2019

Property Information

Block261
Lot10
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,158
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,200
42%
Improvement Value:$91,700
58%
Total Assessment$157,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,693+3.3%
2024$11,325+3.2%
2023$10,976+0.4%
2022$10,935+8.4%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000
Sq Ft1,158DeedBook 6338, Page 2063Recorded9/5/2019

Property Sale

Sale
$62,500
DeedBook 5648, Page 600

Property Sale

Sale
$184,000
DeedBook 5008, Page 169

Property Built

Built

Year Built: 1960