Skip to content

361 Sullivan Ct

Rahway, NJ 07065

Built 1960

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Jul 13, 2022

Property Information

Block261
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage901
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,400
41%
Improvement Value:$82,600
59%
Total Assessment$140,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,367+3.2%
2024$10,041+10.9%
2023$9,050+0.4%
2022$9,016+1.3%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$415,000
Sq Ft901DeedBook 6477, Page 292Recorded8/16/2022

Property Sale

Sale
$248,000

From:

To:

Sq Ft901DeedBook 6099, Page 228Recorded1/6/2016

Property Sale

Sale
$227,700
DeedBook 5805, Page 798

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 5568, Page 838

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 5191, Page 1

Property Sale

Sale
$73,000
DeedBook 3364, Page 387

Property Built

Built

Year Built: 1960