Skip to content

2304 Price St

Rahway, NJ 07065

Built 1952

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Jun 29, 2024

Property Information

Block268
Lot19
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityRahway City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF&G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,600
45%
Improvement Value:$66,100
55%
Total Assessment$120,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,688+3.3%
2024$8,407+3.3%
2023$8,140+0.4%
2022$8,108+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft1,152DeedBook 6550, Page 2532NU CodeEstate / executor (10)Recorded7/15/2024

Property Built

Built

Year Built: 1952